Seminář rozhodčích a hlavních trenérů Chance ligy na téma komunikace

Komise rozhodčích Českého hokeje v Pardubicích uspořádala seminář, který byl určen pro hlavní trenéry celků z Chance ligy a rozhodčí. Mezi témata byla zařazena změna pravidel pro nový ročník či kroky ke zlepšení vzájemného respektu a komunikace.

Před novým ročníkem Chance ligy byl uspořádán seminář v Pardubicích, na kterém se setkali trenéři s ligovými rozhodčími. Jeho náplň se skládala ze dvou částí.

Význam celé akce výborně popsal Stanislav Barvíř, člen komise rozhodčích Českého hokeje. „Celý seminář měl jednu takovou hlavní myšlenku, a to navázat partnerskou komunikaci mezi kouči prvoligových družstev a rozhodčími. Sešlo se zde spoustu zástupců obou skupin a vzájemně jsme udělali vše pro to, aby se komunikace do příštího ročníku sjednotila i zlepšila. Jsme různí lidé, z různých sociálních skupin, tím pádem není jednoduché, se dostat na stejnou vlnu," řekl Barvíř.

První část byla informativní. Všichni prvoligový kouči dostali kompletní přednášku o změně pravidel a jejich implementaci. Dále se mluvilo o tom, jaké budou následné postupy rozhodčích na ledě při těchto situacích.

Druhá část se zaměřila především na komunikaci při zápase. Cílem bylo zlepšení vztahů mezi dvěma nedílnými články hry. „Bavili jsme se o tom, jak získat vzájemný respekt či jak si ho udržet. Pro kouče je důležité, aby cítili, že i rozhodčí jsou součástí hry. A naopak sudí musí respektovat některé složité situace, jež trenérům vznikají,“ popsal Vladimír Šindler. „Pro nás je perfektní vědět, že i hlavní trenéři mají zájem se v komunikaci s rozhodčími zlepšovat. Vzájemný respekt si chceme přenést nejen na start, ale především do celé sezóny,“ dodal předseda komise rozhodčích Českého hokeje.

„Setkání mě celkově hodně oslovilo. Je něco jiného, když si to můžeme vyříkat takhle před sezónou a obě strany k tomu mohou namítnout své věci,“ popsal setkání Miloš Říha, trenér Zlína. „Mě osobně nejvíce potěšilo to, že rozhodčí neměli problém si některé své chyby přiznat. Následně nám osvětlili, jak kolikrát některé ty situace na ledě vidí ze svého pohledu, což nám vneslo nový pohled na jejich rozhodování. Věřím, že se komunikace v příští sezóně posune na novou úroveň,“ dodal s nadějí v hlase hlavní kouč Beranů.

Účastníci semináře si pochvalovali především to, že se mohli vzájemně poznat. Trenéři i rozhodčí věří, že tento faktor usnadní mnoho situací, a předejde se tak zbytečným hádkám. „To, že se známe a máme k sobě vzájemný respekt, nám jako rozhodčím hodně pomůže při rozhodování v kritických situacích. Navzájem jsme si sdělili naše pohledy na různé herní situace, což vnímám velmi pozitivně. Doufám, že podobné akce proběhnou i v budoucnu, abychom se mohli více poznat třeba nejen s kouči, ale i týmy,“ vnesl svůj pohled Lukáš Bejček, ligový rozhodčí.

„Nás nejvíce těší ten fakt, že s námi chtějí trenéři komunikovat, což je vlastně úplný základ. Je to pro nás výborná zpětná vazba, když nám řeknou, jak situaci vidí oni. Je jasné, že během zápasu to vidíme každý jinak, protože v nás vřou emoce,“ doplnil svého kolegu Tomáš Horák.

Na setkání nahlížel pozitivně také Petr Svoboda, který dodal, že by rád takové setkání viděl i v juniorský či dorosteneckých kategoriích. „Komunikace je v dnešním hokeji opravdu klíčová jak pro trenéry, tak pro hráče. Je potřeba, aby byla vidět konzistentnost těch výkonů. Samozřejmě chápu, že každý může mít špatný den, ale když se zavede nějaký metr, tak by se měl dodržovat. Toto setkání vnímám opravdu pozitivně. Když jsem se tu bavil s některými trenéry, tak za nás by taková setkání prospěla také juniorské a dorostenecké extralize,“ uzavřel hlavní trenér Jihlavy.

TÉMATA: Trenér Rozhodčí