Vyjádření komise rozhodčích: trenérská výzva v utkání Vítkovice – Olomouc

Rozhodčí utkání předkola play off HC Vítkovice Ridera – HC Olomouc, které se hrálo 11. 3. 2022, nepochybili, když v čase 64:16 připustili po gólové situaci trenérskou výzvu domácích.

Podle Herního řádu TELH platí v tomto případě výjimka z čl. 38 Pravidel ledního hokeje, který omezuje iniciaci přezkumu sporných situací podléhajících trenérské výzvě v poslední minutě třetí třetiny a během prodloužení výhradně na videorozhodčího IIHF. „V extralize může být trenérská výzva uplatněna kdykoli v průběhu utkání i prodloužení,“ uvedl předseda komise rozhodčích ČSLH Vladimír Šindler. „Na rozdíl od turnajů IIHF v ní totiž nejsou automaticky přezkoumávány všechny gólové situace v čase 59:00 a následujícím. Pokud by tak platila původní úprava, mužstva by byla zcela zbavena možnosti přezkumu sporných situací v rozhodujících fázích utkání.“

Účastníci nejvyšší soutěže byli na výjimku upozorněni při prezentaci předsedy komise rozhodčích ČSLH na valné hromadě APK LH, která se uskutečnila 9. 3. 2022, a rozeslaném materiálu. Součástí prezentace bylo rovněž vysvětlení procedurálního postupu při uplatnění trenérské výzvy v prodloužení. Stejná výjimka z čl. 38 Pravidel ledního hokeje platí i v základní části TELH.

Komise rozhodčích ČSLH také konstatovala, že rozhodčí postupovali správně, když gól vstřelený v čase 64:16 hráčem HC Olomouc neuznali. Rozhodující pro posouzení situace podle výkladu pravidla 69 bylo, že hráč zaujal pozici zjevně uvnitř brankoviště, nebyl do této pozice natlačen protihráčem a bránil přitom brankáři ve výhledu na střelu, čímž omezil jeho možnosthájit branku.

TÉMATA: Rozhodčí